Jak zrobić korektę tekstu napisanego na stronę internetową?

Podczas pisania pierwszej wersji tekstu zwykle popełnia się błędy w składni lub wyrażeniach. Poświęcenie czasu na korektę tekstu pisanego na bloga jest zalecaną praktyką, która pozwala dopracować treść i osiągnąć wyższy poziom jakości każdego artykułu. Poniżej wyjaśnimy, jak ważna jest korekta tekstów, ponad to objaśnimy jak zrobić korektę, aby można było sprawdzić swoje wpisy przed opublikowaniem ich na blogu.

Dlaczego ważna jest korekta tekstów na swojej stronie internetowej?

Ważne jest, abyś znał zasady poprawnego pisania tekstów na blogu, dzięki czemu będziesz mógł poprawić niektóre błędy. Korekty te przyniosą szereg korzyści.

Eliminowanie błędów

Korekta pozwala zidentyfikować błędy, które nie zostały zauważone podczas pisania tekstu, i daje możliwość ich poprawienia przed publikacją.

Podnoszenie jakości tekstów

Dobra korekta znacznie podnosi jakość tekstów. Dzięki temu artykuł jest wzbogacany o synonimy, wykrywane są powtarzające się lub niespójne akapity, poprawiane są problemy ze składnią lub dodawane są dodatkowe treści, o których zapomniano na przykład podczas wstępnego redagowania.

Zapewnienie najlepszych wrażeń użytkownikom

Dzięki korekcie będziesz publikować treści o wyższej jakości, które dostarczą użytkownikom znacznie więcej wartości. Poprawiony i bezbłędny tekst zapewni czytelnikowi lepsze wrażenia, a to wiąże się z wieloma korzyściami: lepszym pozycjonowaniem stron internetowych, wyższym współczynnikiem konwersji, lepszym wizerunkiem marki…
 

Jak zrobić korektę tekstu napisanego na stronę internetową?

Po zapoznaniu się z korzyściami płynącymi z korekty, staje się jasne, dlaczego copywriter powinien włączyć do swoich zadań korektę tego, co pisze. Przyjrzyjmy się teraz, jak skutecznie przeprowadzić korektę tekstu.

Korekta gramatyki i ortografii

Tekst nie może zawierać błędów ortograficznych ani gramatycznych, dlatego bardzo ważne jest sprawdzenie tych aspektów przed publikacją. Najlepiej byłoby, gdybyś jako copywriter znał zasady pisowni i gramatyki swojego języka. 

Sprawdź słowa kluczowe

Jednym z problemów, które możesz znaleźć w swoich tekstach na blogu, jest nadmierne używanie słów kluczowych. Problem ten, oprócz tego, że sprawia, że tekst jest bardziej „ciężki” do czytania, może prowadzić do kar pozycjonowania przez Google (upychanie słów kluczowych).

Aby rozwiązać ten problem, warto skorzystać z wyszukiwarki słów w edytorach tekstu, ponieważ umożliwia ona bardzo szybkie i łatwe przeglądanie powtarzających się słów w tekście, a następnie zastępowanie ich synonimami lub podobnymi wyrażeniami.

Czytanie na głos

Dobrym sposobem na wykrycie problemów lub błędów w napisanym już tekście jest przeczytanie go na głos. Dzięki werbalizacji treści aktywizuje się mózg, który jest w stanie wykryć błędy, które w przeciwnym razie pozostałyby ukryte. Można to zrobić samodzielnie, poprosić o to kogoś innego lub skorzystać z narzędzi lub portali, które automatycznie odczytują teksty.