Teksty SEO

Google nieustannie udoskonala swoje algorytmy, dążąc do serwowania użytkownikom wyników o jak największej jakości. Wartościowa treść na stronie jest więc kluczem do sukcesu danej witryny. Jak tworzyć teksty SEO, które zostaną odpowiednie zaindeksowane przez Google i pomogą nam zaistnieć w internecie?

Zacznijmy od początku, czyli pomysł na teksty SEO

Zastanów się o czym chcesz napisać, jaką strukturę ma mieć Twój tekst, co zawrzesz w poszczególnych akapitach. Szkicując sobie w głowie zarys Twojego artykułu, pomyśl co jest ważne dla Twoich klientów, skup się na informacjach których mogą wyszukiwać. Pomocne w tym są narzędzia, takie jak Google Trends, dzięki którym zauważysz które frazy są najczęściej wyszukiwane przez Twoich odbiorców. Kreując w głowie treść, pamiętaj, aby zawierała ona odpowiednie słowa kluczowe, właściwe dla danego tematu. Tutaj również możesz skorzystać z przydatnych narzędzi (np. Keyword.io, bądź też Keyword Planner od Google), które wskażą jakie słowa kluczowe są ważne w danym zagadnieniu. Narzędzia te mogą być również dobrym punktem wyjścia do tworzenia chwytliwych tematów tekstów. A skoro o tematach mowa, pora przejść do treści tworzonego tekstu.

Tytuł i zajawka (lead), czyli jak zaciekawić odbiorców?

Nawet najbardziej angażujące treści mogą nie zostać przeczytane, jeżeli użytkownika nie zaciekawi tytuł, bądź też pierwsze słowa naszego artykułu. Tytuł powinien przekazywać główną myśl, której poświęcone są teksty SEO, odzwierciedlać temat artykułu, prezentując go w interesujący sposób, który przyciągnie uwagę czytelnika. Ważne, aby zawierał też słowa kluczowe istotne dla danego zagadnienia. Tworząc interesujący lead, pamiętajmy, że ma on być jedynie zajawką, skrótem tego, co możemy znaleźć w tekście. Aby skłonić użytkownika do zapoznania się z treścią, warto pokazać mu korzyści płynącego z tego faktu. Możemy to zrobić klasycznie poprzez zadanie bezpośredniego pytania lub naświetlenie jedynie kilku najważniejszych elementów treści, bądź też bardziej ambitnie, np. podając ciekawostkę lub interesujący cytat. Właściwie przygotowany tytuł winien być również odpowiednio sformatowany.

Sprawdź ofertę na copywriting SEO

Formatowanie tekstu – nie tylko treść, ale i forma

Aspekt istotny z punktu widzenia zarówno komfortu czytelników, jak i odpowiedniego indeksowania Google. Właściwe formatowanie jest ważne zarówno w tytule, leadzie, jak i śródtytułach tekstu. Dobrze sformatowany tekst SEO powinien mieć strukturę hierarchiczną. Zawierającą nagłówki H1, H2, H3 (od najważniejszego do najmniej istotnych). Są to elementy, które ułatwiają czytelnikowi odbiór tekstu, będąc również pożądanymi przez boty wyszukiwarek.

Tekst przyjazny czytelnikowi to tekst lubiany przez wyszukiwarkę

Dlatego ważne jest odpowiednie formatowanie, jak i podkreślanie, tzw. boldowanie kluczowych słów. W dzisiejszych czasach użytkownicy poszukują informacji bardzo szybko. Najpierw pobieżnie skanują tekst w celu potwierdzenia, czy dany artykuł zawiera interesujące dla nich informacje, a dopiero potem ewentualnie czytają całość treści.

Opis SEO –jak skłonić użytkownika do kliknięcia w teksty SEO

Ten krótki fragment tekstu to półtorej linijki, które ma na celu przykucie uwagi odbiorców. Warto więc wykorzystać dobrze to miejsce, tworząc metaopis, który zmobilizuje użytkownika do kliknięcia. Przydają się tu umiejętności tworzenia mocnych CTA (call to action). Język korzyści jest podstawowym elementem skutecznego Opisu SEO.

Jak więc pisać, aby Google nas polubiło?

Zwięźle, a jednocześnie wyczerpująco, pamiętając o zachowaniu właściwej struktury, jaką teksty SEO powinny mieć. Kluczowe jest także odpowiednim rozmieszczeniu słów kluczowych. Warto także nauczyć się stosowania synonimów. Nasi czytelnicy z pewnością to docenią, a i Google coraz lepiej je rozpoznaje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *